Awards & Highlights: 2019-2020

 
 
LACROSSE
SOCCER
Favorite Back: Adrianna Tartagila
Favorite Junior: Adrianna Tartagila
SOFTBALL
TENNIS
TRACK & FIELD
Favorite Coach: Mike Montijo
400m Dash: Mackenzie Sullivan

Favorite Junior: Mackenzie Sullivan

 
BASKETBALL
District Champions!
Catholic League Champions!
BCAM's Best: Julia Bishop
Honorable Mention: Maya White
Team All-Academic
All-State Honorable Mention: Julia Bishop
Division 1 Honorable Mention: Julia Bishop
All-North Coach Of The Year: Gary Morris
All-North 2nd Team: Julia Bishop
All-North Honorable Mention: Maddie Kenney, Alexis Roberts, Maya White
Division 1 Honorable Mention: Julia Bishop
All-North Coach Of The Year: Gary Morris
All-North 1st Team: Julia Bishop
All-North 3rd Team: Maya White
All-North Honorable Mention: Alexis Roberts
All-Catholic: Julia Bishop, Alexis Roberts
All-League: Madeline Kenney, Maya White
All-Academic: Mary Shah
Coach Of The Year: Gary Morris
BOARDERCROSS
: Individual
1st Place: Sam Fee
7th Place: Sophie Chiminski
25th Place: Mae Korte
BOWLING
Catholic League Champions!
DANCE
National Semifinalists!
Anna Buckman
FIGURE SKATING
Favorite Coach: Michelle Sibley
Favorite Freshman: Abigail Maroun
Favorite Junior: Jo Thompson
Favorite Senior: Isabelle Fanning
ICE HOCKEY
Catholic League Champions!
All-State
Second Team: Maggie Murphy
Honorable Mention: Kayla Gendjar, Grace Reeber, Daria Rorick, Sydney Takla
All-Catholic: Elise Brown, Ashley Manning, Maggie Murphy
All-League: Kayla Gendjar, Daria Rorick
All-Academic: Megan Demshuk
Favorite Coach: Rebecca Guerriero
Favorite Goalie: Charlotte Syke
Favorite Freshman: Kayla Gendjar
Favorite Sophomore: Daria Rorick
Favorite Junior: Lindsey Walton
POMPON
State Runner-Up!
All-Catholic: Brooke Hegarty, Rachel Pierson
All-League: Qeren Blakey
All-Academic: Bridget D'Amore
SKIING
Favorite Coach: Tom Gable
Favorite Freshman: Ella Sinawi
Favorite Sophomore: Brenna VanDenBerg
Favorite Junior: Isabella Morganti

2020欧洲杯在线投注 Favorite Senior: Julia Crowley

 
CROSS COUNTRY
Favorite Freshman: Stella Johnson
Favorite Sophomore: Lily Fromm
FIELD HOCKEY
MHSFHA State Quarterfinalists!
D2 East All-State Team: Angela Rea, Bella VanSolkema
All-Catholic: Angela Rea, Sydney Takla
All-League: Keiley Black, Julia Rea, Bella VanSolkema
All-Academic: Juliana Petrucci
Favorite Coach: Kristina Sikora
Favorite Forward: Libby Chevalier
Favorite Freshman: Riley Hollis
Favorite Fullback: Grace Fadool
Favorite Goalie: Gabi Micallef
Favorite Midfielder: Julia Rea
GOLF
All-Academic: Elyse Zurawski
Favorite Freshman: Chloe Vig
SWIM & DIVE
STATE CHAMPIONS!!!
Catholic League Champions!
Oakland County Champions!
All-American: Greta Gidley
Swim Coach of the Year: Mike Venos
Dream Team: Greta Gidley, 100 Freestyle (50.53)
All-State
200 Medley Relay: Julia Coffman, Emma May, Sarah Puscas, Samantha Diaz
200 Freystyle: Kylie Goit, Chloe Pulick, Lindsey Case
200 IM: Greta Gidley
Diving: Ciara McCliment
100 Butterfly: Sarah Puscas, Samantha Diaz
100 Freestyle: Greta Gidley
500 Freestyle: Katherine Hutter, Sarah Puscas, Kylie Goit, Lindsey Case
200 Freestyle Relay: Samantha Diaz, Madeline Basa, Kylie Goit, Greta Gidley
400 Freestyle Relay: Samantha Diaz, Kylie Goit, Chloe Pulickm Greta Gidley
VOLLEYBALL
STATE CHAMPIONS!!!
Semifinalists!
Quarterfinalists!
Regional Champions!
District Champions!
Catholic League Champions!
National: Jess Mruzik
Michigan: Jess Mruzik
Girls Athlete of the Year: Jess Mruzik
Volleyball Player of the Year: Jess Mruzik
All-American 1st Team: Jess Mruzik
Miss Volleyball: Jess Mruzik
All-State 1st Team: Charli Atiemo, Julia Bishop, Jess Mruzik
All-State 3rd Team: Ellie Tisko
All-Region: Charli Atiemo, Julia Bishop, Kaylin Collins, Jess Mruzik, Ellie Tisko
All-Catholic: Charli Atiemo, Julia Bishop, Jess Mruzik
All-League: Kaylin Collins, Genevieve Sale, Ellie Tisko
All-Academic: Camille Compton
Coach of the Year: Loretta Vogel
Walt Bazylewicz Athlete of the Year: Jess Mruzik (Volleyball)
National HS Player of the Year: Jess Mruzik
Athlete of the Year Nominee: Jess Mruzik
 
 
Fall 2019: Keiley Black- Lacrosse- Albion College, Alex Callaghan- Swimming- Lynn University, Lindsey Case- Swimming- Hope College, Isabella Genise- Swimming- John Carroll University, Kylie Goit- Swimming- Michigan State University, Emily Guerrera- Swimming- Xavier University, Tierney Janovsky- Swimming- Providence College, Jess Mruzik- Volleyball- University of Michigan, Isabelle Sawicki- Rowing- University of Michigan
Spring 2020: Anna Buckman- Dance- Grand Valley State University, Julia Coffman- Swimming- Michigan State University, Ashley Doyle- Rowing- Ohio State University, Mackenzie Foy- Triathlon- Liberty University, Jenna Kozal- Sailing- Marquette University, Marina Lamphier- Sailing- Drexel University, Sarah Puscas- Swimming- Grand Valley State University, Chloe Pulick- Rowing- University of Michigan, Jocelyn Smith- Tennis- Adrian College, Makena White- Soccer- Lawrence Tech University
  
 
 
 
Mercy Athletics: By The Numbers
28 State Championships
21 State Runners-Up
32 State Final Four
37 State Quarter-Finalists
78 Regional Championships
84 District Championships
161 Catholic League Championships
25 Oakland County Championships
updated 3/10/2019
 
BASKETBALL
  • 2 STATE CHAMPIONSHIPS: 1977, 1982
  • 4  STATE RUNNERS-UP: 1974, 1975, 1976, 1991
  • 9 STATE FINAL FOUR: 1974, 1975, 1976, 1977, 1982, 1983, 1984, 1991, 2014
  • 11 STATE QUARTER-FINALISTS
  • 17 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1991, 2014, 2017
  • 28 DISTRICT CHAMPIONSHIPS: 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1984, 1986, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020
  • 8 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1975, 1976, 1977, 1983, 2011, 2014, 2017, 2020
BOWLING
  • 2 CONFERENCE CHAMPIONS: 2004, 2005
  • 7 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 2003, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014, 2019, 2020
CROSS COUNTRY
  • 13 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1977, 1978, 1987, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2004, 2005
DANCE
  • UDA NATIONAL SEMIFINALIST: 2020
  • CHSL CHAMPIONSHIP: 2017
EQUESTRIAN*
  • REGIONAL CHAMPIONS: 2014
  • DISTRICT RESERVE CHAMPIONS: 2014, 2019
*
FIELD HOCKEY*
  • STATE RUNNERS-UP: 2011
  • 2 STATE FINAL FOUR: 2001, 2011
  • STATE QUARTERFINALISTS: 2019
  • DIVISION II CHAMPIONS: 2011
  • 5 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 2000, 2001, 2003, 2004, 2012
* Michigan High School Field Hockey Association
FIGURE SKATING*
  • 3 STATE CHAMPIONSHIPS: 2002, 2003, 2007
*Michigan High School Skating
GOLF
  • 2 STATE CHAMPIONSHIPS: 1999, 2001
  • 2 STATE RUNNERS-UP: 2002, 2012
  • 3 STATE FINALS- 3rd Place: 1980, 1998, 2000
  • 13 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 1980, 1981, 1988, 1999, 2000, 2001, 2002, 2005, 2006, 2010, 2011, 2014, 2017
  • OAKLAND COUNTY CHAMPIONS: 2012
  • 17 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS​: 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2005, 2006, 2007 (spring), 2007 (fall), 2008, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018
ICE HOCKEY*
  • 5 STATE CHAMPIONSHIPS: 2013, 2015, 2016, 2017, 2019
  • STATE RUNNERS-UP: 2012
  • STATE FINAL FOUR: 2018
  •  4 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 2012, 2013, 2014, 2016, 2019
*Michigan Metro Girls High School Hockey League 
LACROSSE*
  • 2 STATE CHAMPIONSHIPS: 2004, 2006
  • 2 STATE RUNNERS-UP: 2002, 2008
  • 9 STATE FINAL FOUR: 2000, 2001, 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017, 2018
  • 7 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2017, 2018
  • CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONS: 2006
*Lacrosse became MHSAA Sport in 2005. 
POMPON*
  • NATIONAL CHAMPIONS: 1993
  • MAPP DANCE STATE CHAMPIONS: 2000
  • 3 MAPP STATE RUNNERS UP: 2010, 2015, 2020
  • MAPP REGIONAL CHAMPIONS: 2015
  • 2 CATHOLIC LEAGUE POMPON CHAMPIONS: 2009, 2017
*MidAmerican Pompon
SKIING
  • 6 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 1987, 1988, 1994, 1997, 2001, 2002
  • CHSL DIVISION CHAMPIONS: 1998
SOCCER
  • STATE FINAL FOUR: 1990
  • STATE QUARTER-FINALISTS: 1990
  • REGIONAL CHAMPIONSHIP: 1990
  • 6 DISTRICT CHAMPIONSHIPS: 1988, 1990, 1991, 1992, 2007, 2012
  • 5 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1984, 1986, 1991, 1992, 1993
SOFTBALL
  • STATE CHAMPIONS: 2016
  • STATE RUNNERS-UP: 2002
  • 6 STATE FINAL FOUR: 2000, 2001, 2002, 2003, 2015, 2016
  • 9 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2015, 2016
  • 21 DISTRICT CHAMPIONSHIPS: 1987, 1988, 1991, 1992, 1993, 1995, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
  • 6 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1991, 2001, 2003, 2013, 2014, 2016
  • 9 CHSL CENTRAL DIVISION CHAMPIONSHIPS
SWIMMING & DIVING
  • 11 STATE CHAMPIONSHIPS: 1972, 1998, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2017, 2018, 2019
  • 6 STATE RUNNERS-UP: 1999, 2004, 2005, 2012, 2014, 2016
  • 2 STATE 3rd PLACE: 2006, 2015
  • 23 OAKLAND COUNTY CHAMPIONSHIPS
  • 52 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1960, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
TENNIS
  • STATE RUNNERS-UP: 2013
  • STATE FINALS- 3rd PLACE: 2002
  • STATE FINALS- 4th PLACE: 2012
  • 12 REGIONAL CHAMPIONSHIPS:1984, 1986, 1988, 1992, 2004, 2005, 2006, 2008, 2014, 2017, 2018, 2019
  • 11 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1986, 1992, 1993, 2000, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006, 2008, 2013
TRACK & FIELD
  • 3 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 1978, 1988, 1990
  • 14 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1978, 1979, 1982, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1997, 1998, 2005, 2006, 2007, 2009
VOLLEYBALL
  • STATE CHAMPIONS: 2019
  • STATE RUNNERS-UP: 2010
  • 4 FINAL FOUR: 2009, 2010, 2017, 2018
  • 6 STATE QUARTER-FINALISTS: 1990, 2009, 2010, 2012, 2017, 2018
  • 8 REGIONAL CHAMPIONSHIPS: 1990, 2009, 2010, 2012, 2014, 2017, 2018, 2019
  • 31 DISTRICT CHAMPIONSHIPS: 1988, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
  • 9 CATHOLIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS: 1975, 1976, 1977, 1990, 1991, 2010, 2011, 2017, 2018, 2019
updated 3/10/2020

 
 
Coaches Association Awards
Press & National Awards
All-American 1st Team
2019: Jess Mruzik

Coach of the Year- Class A
1982-83: Larry Baker
Coach of the Year- D1
2007: Butch Babler
Miss Softball (Position)
2016: Abby Krzywiecki
2015: Alex Sobczak
Matt Mann Award
2014: Shannon Dunworth
Swim Coach of the Year
2017: Mike Venos
2011-12: Shannon Dunworth
Diving Coach of The Year
2008-09: Jennifer Blitz
Diver of The Year
2008-09: Carly Sevald
Miss Volleyball
2019: Jess Mruzik
2011: Maddy Doyle
Hall of Fame
2013: Loretta Vogel, Coach
 
2019-20: Jess Mruzik
2019-20: Jess Mruzik
2018-19: Jess Mruzik
2011-12: Maddy Doyle
2019: Libby Bartels
School Winner
2016: Sarah Kurpiers
2019: Jess Mruzik
 
2020 Girls Athlete of the Year: Jess Mruzik
2020 Volleyball Player of the Year: Jess Mruzik
 
MI Prep Zone
: #3- Diane Dietz
: Abby Krzywiecki  
: #20- Maddy Doyle
Class A Scholar-Athlete Winners
2016: Allia Marie McDowell
2012: Heather Smith
2008: Megan Novak
Scholar-Athlete Finalists
2017: Sarah Kurpiers
2009: Bridget Hickey
2007: Jennifer Pisani
1999: Jennifer Borowiec
 
Catholic High School League Awards
2019: Shanleigh Conlan, (Volleyball, United States Air Force Academy), Taylor Jones (Basketball- Oakland University), Jenna Lerg (Volleyball, University of Michigan), Monica Shuk (Volleyball- Albion College)
2016: Lindsey Lerg (Volleyball- University of Michigan), Maddy Doyle (Volleyball- George Washington University)
2006: Erin Borowiec (Golf- Ohio State University)
2005: Krystal Shina (Softball- Madonna University)
2004: Jennifer Borowiec (Golf- Ohio State University)
2000: Amy Buhl (Track & Field- University of Chicago)
1996: Maureen Paulin (Basketball- Softball, Volleyball)
1982: Diane Dietz (Basketball, University of Michigan)

2020: Jess Mruzik (Volleyball)
2000: Carrie Brankiewicz (Basketball, Softball, Volleyball)
1992: Kathleen Berrigan (Basketball, Softball)
1991: Maureen Paulin (Basketball, Softball, Volleyball)
Jerry Ashe (Softball)
Larry Baker (Basketball)
Shannon Dunworth (Swimming)
Jack Falvo (Softball)
Nancy Malinowski (Softball)
Gary Morris (Basketball)
Deloris Yager (Swimming)
2018: Nancy Malinowski
1999: Nancy Malinowski
1987: Deloris Yager
1995, 2014
CHSL Scholar-Athlete Leader Awards
Includes named awards:  (Track & Field),  (Tennis),  (Basketball),  (Volleyball),  (Cross Country),  (Swimming), &  (Softball)
2020: Katherine Broderick (Track & Field), Macey Earle (Soccer), Angela Rea (Field Hockey)
2019: Olivia Evans (Ski), Sophie VanderWeele (Golf)
2017: Julie Lilley (Ski), Emily McCann (Ice Hockey), Jeanna Washington (Bowling)
2016: Caitlin Somerville (Ice Hockey)
2015: Rachael Wagner (Ski), Mackenzie Zierau (Tennis)
2014: Megan Tisdel (Lacrosse)
2013: Sarah Montone (Golf), Allison Shaw (Ski)
2010: Erin Fitzpatrick (Bowling), Michelle Ho (Tennis)
2009: Samantha Horsell (Bowling), Jordan Mueller (Basketball)
2008: Megan Craig (Swimming), Diana Karvelis (Golf)
2006: Mariel Bolhouse (Ice Hockey), Alexandra Martelle (Golf)
2005: Cathleen Kowalski (Bowling), Sarah Schuchardt (Ice Hockey), Elizabeth Williams (Cross Country)
2004: Carrie Roble (Swimming)
2003: Elizabeth Garlow (Swimming)
2002: Megan Fediuk (Softball), Kim Warzyniec (Golf)
2001: Erin Borowiec (Golf), Katie Landsberg (Pompon)
2000: Carrie Brankiewicz (Basketball), Lindsey Densmore (Golf)
1999: Susan Agacinski (Cross Country), Jennifer Borowiec (Golf)
1997: Gail Agacinski (Volleyball), Caroline Kenna (Swimming)
1996: Heidi Wahl (Volleyball)
1995: Heather Yagiela (Swimming)
1994: Flannery Campbell (Soccer), Amy Watroba (Swimming)
1993: Katie Heffernan (Softball), Sharmila Prasad (Cross Country)
1992: Kathleen Knipper (Swimming)
1990: Sue Broughton (Tennis)
1989: Christine Johnson (Volleyball)
1988: Amy Cetnar (Swimming), Maureen Scullen (Soccer)
1987: Margaret DeMatteo (Basketball)
1986: Heather Aemisegger (Track & Field), Cathy Loniewski (Swimming), Amy Stock (Soccer)
1985: Julie Chrzanowski (Swimming), Annette Ruggiero (Soccer)
1984: Mary Costa (Softball)
1982: Virginia Minolli (Cross Country)
1981: Patty Maher (Softball)
1980: Betsey Leahy (Swimming)
1979: Clare Reutter (Cross Country)
1978: Jeanne Reaume (Cross Country)
1977: Mary Pat Hammell (Basketball), Carol Kolon (Swimming)
1976: Mary Foley (Swimming)
1975: Kathy Kolon (Swimming)